Co nás čeká v nejbližších týdnech, aneb Covid 19 se vrací

Je možné, že před sebou máme poslední tři týdny relativně klidného života, kdy si můžeme užívat dovolených i běžných vycházek a nákupů, bez roušek a větších omezení. Podle řady studií, které přicházejí zejména od zahraničních odborníků, se do střední Evropy a Česka blíží druhá vlna epidemie koronaviru Covid 19. Ta má být tentokrát mnohem zákeřnější a onemocnět mají desetitisíce lidí, zvýšit se má také smrtnost.

Řada zemí zařadila již nyní Českou republiku na seznam rizikových států. „Přijeli jsme z Itálie a Švýcarska, kde se povinně na většině míst nosí roušky. Není možné bez ní přijít do obchodu, dopravního prostředku ani na větší společenskou akci, všude jsou varování a desinfekce je na každém rohu. Proto nás udivilo, že v České republice se všichni tváří, jakoby se nic nedělo. Přitom politici musí být už dávno informování, že vlna se blíží,“ říká Milan Vycpálek, který pracuje v zahraničí pro jednu významnou českou firmu.

Zásah přijde v polovině srpna

Podle jeho informací postihne Českou republiku druhá silná vlna koronaviru již v polovině srpna. „Vycházím z propočtů italských vědců, které byly zveřejněny v tamním odborném časopise. A karta by se měla tentokrát obrátit i v počtu nakažených jedinců. Podle italských vědců budou tentokrát více postiženy země, které se první vlně téměř vyhnuly,“ podotýká Milan Vycpálek.

Nemocných je přes pět tisíc lidí

V České republice bylo do sobotního (25.7.) rána provedeno 650650 tisíc testů, nákaza koronavirem byla prokázána u 15081 testovaných. Aktuálně nemocných je 5290 lidí. Vážný průběh nemoci má dvacet osob. Množství nemocných mnohanásobně převyšuje počet nakažených při jarní vlně, kdy byla přijata velmi restriktivní opatření. V současné době dochází jen k postupnému a většinou jen lokálnímu nošení roušek. Vláda prohlašuje, že žádná další větší opatření se nechystají, zároveň však nenápadně naznačuje, že od příštího týdne zavede nošení roušek ve většině uzavřených prostor. Jakých prostor se má toto opatření týkat není ale schopna příliš specifikovat.

Brzy se tak nejspíš dočkáme také návratu roušek ve veřejných dopravních prostředcích. O omezování cestování do zahraničí či chodu ekonomiky se zatím nehovoří.

Omezí se veřejná doprava, přijde zákaz vycházení

Podle některých politiků, kteří jsou se situací blíže seznámeni, vláda informace o blížící se prudké vlně nárustu onemocnění Covid 19 ví a připravuje se na něj. Pesimistické scénáře hovoří nejen o opětovném povinném nošení roušek ve všech veřejných prostorách a na ulicích, ale opět i omezování veřejné dopravy a v případě rychlého šíření nákazy i o dočasném zákazu vycházení.

Jak se na krizi připravit?

Podle geologa Václava Cílka, který se problémy extrémních situací dlouhodobě zabývá, je potřeba aby lidé měli doma zásobu pitné vody a trvanlivých potravin, na kterých mohou přežít dva až tři týdny. „Doporučuji potraviny s nízkou energetickou přípravou, jako jsou sušené produkty, konzervy, čokolády, instantní pokrmy, které stačí zalít horkou vodou,“ uvedl už dříve v pořadu Martiny Kociánové Kupředu zpět do budoucnosti.

Lékaři doporučují zejména nemocným lidem, aby měli doma dostatečnou zásobu léků, které potřebují pro své léčení. Z léků proti bolesti je doporučován paralen. Domácí lékárnička by měla také obsahovat desinfekci, vitamíny a minerály.

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!