Hledání středu České republiky

Při dnešním putování poprvé zhřeším proti svému poutnickému přesvědčení a použiji zcela výlučně automobil. Důvod je prostý, veřejnou dopravou bych cestu během jednoho dne nezvládl a na cyklistický výlet se kvůli útoku bacilů na svůj organismus přece jen necítím.

Startuji ráno před osmou hodinou a z jihu republiky mířím na Vysočinu, konkrétně na Havlíčkobrodsko. Právě zde se totiž vyskytuje nejvíce obcí, které o sobě tvrdí, že jsou oním magickým středem České republiky a některé z nich se pak cítí být i středobodem celé Evropy.

Místo tragické i magické

Nejpravděpodobnějším středem republiky se podle složitých geografických výpočtů jeví být obec Číhošť. Pokud se vám tento název zdá povědomý, nepletete se. Je to ta stejná Číhošť, kde se 11. prosince 1949 měl údajně odehrát zázrak, kdy se pohnul kříž v místním kostele. Tato událost nakonec vedla až k brutálnímu umučení zdejšího faráře Ladislava Toufara tehdejší Státní bezpečností. Tuto hrůznou kapitolu z našich dějin na osudném místě připomíná farářův náhrobek a dřevěná mozaika.

Hrob-obeti-cihostskeho-zazraku_galerie-980

Pojďme ale raději od smutné historie k současnosti. Od kostela je to ke středu republiky necelý kilometr a spolehlivě mě k němu vedou modré ukazatele. Že je střed naší země právě na okraji Číhoště, určil po dlouhých výpočtech v roce 2004 zeměměřič Ladislav Fofonka.

Cesta-ke-stredu-ceska-v-cihosti_galerie-980

Památné místo je vzorně upravené, stojí zde altán s návštěvní knihou, dřevěný evropský rozcestník a velkolepě pojatý památník s jehlanem na vrcholu. O čistotu vzácného místa a prodej upomínkových předmětů s tématikou středu republiky, se stará Jaroslav Dvořák. „Zájem turistů stále stoupá, vloni jich k nám zavítalo několik tisíc. Jezdí z celé republiky i za Slovenska a dokonce jsme zde měli návštěvu až z Ruska," usmívá se Jaroslav a podává mi návštěvní knihu k zápisu. Připojuji pár řádků k předchozím návštěvníkům a pak už se musím rozloučit.

Hlf-poutnik-a-jaroslav-dvorak-cihost_galerie-980

Pochod kolem pupíku

Mířím do nedalekých Jakubovic k dalšímu údajnému středu republiky a tentokrát prý i celé Evropy. Na místě pak zjišťuji, že nejde o střed starého kontinentu, ale o „malebněji" znějící Pupík Evropy. Iniciátorem památníku byl výtvarník a recesista Jaroslav Kreibich. „Inspiroval jsem se mapou ze 17. století, kde je zobrazena Evropa jako královna, která má na krku diadém visící až do partií, kde je pupík. A tam je napsáno Bohemia. Čechy jsou ve středu Evropy a pupíkem jsou Jakubovice, protože jsou v centru," prohlašuje rezolutně a pokračuje: „Kdysi jsem četl, že středem republiky je Golčův Jeníkov. Tam se k tomu ale dlouho nehlásili, tak jsme se přihlásili my s tím, že došlo k úpravám hranic se Slovenskem. Lidé si totiž často neuvědomují, že hranice se posouvají a s tím se mění také střed republiky i Evropy," usmívá se výtvarník, který se natrvalo usadil na své chalupě v Jakubovicích před více jak dvaceti lety.

Malir-jaroslav-kirbich-a-pupek-evropy-jakubovice_galerie-980Jakubovice-a-dalsi-stred-ceska_galerie-980

Ve zdejším středu Evropy, který si prý Jaroslav s přáteli poctivě odkrokoval, žije třináct stálých obyvatel. A na svůj „evropský pupek" jsou patřičně pyšní. Každý rok pořádají pochod kolem pupíku Evropy. 

Zapomenutý památník

Z Jakubovic mířím do blízkého Golčova Jeníkova. Středem republiky měl být od rozdělení republiky v roce 1993 až do roku 2004, kdy byl po přeměření střed přesunut do již zmiňované Číhoště.

Hlf-poutnik-v-golcove-jenikove_galerie-980

Místní lidé navíc na svoji nedávnou strategickou polohu dávno zapomněli.„Kdysi se říkalo, že jsme ve středu republiky, ale to už je dlouho. Ani přesně nevím, v jakém místě to mělo být,"říká místní obyvatelka Jana Novotná. Pamětní kámen nakonec nacházím ve spodním rohu náměstí. Je postavený na betonovém podstavci ve tvaru studny.

Střed podle Cimrmana

Posledním místem, kam mířím za hledáním středu České republiky, je samotný Havlíčkův Brod. Kousek od rušného silničního průtahu městem se nachází kavárna U Notáře. A právě na její zahradě před deseti lety určili cimrmanologové střed kontinentu.

 Ladislav Smoljak tehdy při odhalování trychtýře vedoucího do centra Evropy prohlásil, aby střed Evropy byl tam, kde o něj nejsilněji usilují. „A my se opravdu snažíme," usmívá se spiklenecky notář Ladislav Vondrák, na jehož pozemku se středobod Evropy nachází.

A jak Cimrman k významnému objevu přišel?  Podobně jako u jiných objevů a vynálezů velmi netradičně. „V jeho pozůstalosti se nalezly vize o středech Evropy, které podle něj bývají u Brodu. V tom našem měl vážnou známost a potřeboval najít důvod sem jezdit, takže upravil hranice Evropy kdesi u Uralu, aby těžiště připadlo zrovna sem," vysvětluje originální teorii Vondrák.

Pochybovat nemá v tomto případě smysl. Jen ještě musím zjistit, proč střed symbolizuje zrovna trychtýř. „Je to vcelku jednoduché, trychtýřem proudí do středu Evropy všechny významné myšlenky a energie," doplňuje Vondrák.

Mé dnešní putování je u konce, ale o moc moudřejší nejsem. Je střed republiky a Evropy v Číhošti, v Jakubovicích, nebo v Havlíčkově Brodě? Nebo úplně někde jinde? Konečný závěr nechám, milí čtenáři, na vašem uvážení.

 

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!