Lanovkou za Přemyslem Oráčem

Se svými toulavými botami a batohem se dnes vydávám na sever Čech. Na pozvání čtenáře Jana Kříže mířím poznávat přívětivější tváře industriálního města Ústí nad Labem a jeho okolí.

Se svým hostitelem se scházím v obchodním centru, které stojí jen pár minut od hlavního vlakového nádraží.  „Připravil jsem pro tebe, poutníku, okružní trasu. A začneme hned zde v nákupním centru. To se sice architektonicky příliš nepovedlo, protože stavba zničila ráz zdejšího náměstí, ale vede z něj lanovka na Větruši,“ říká můj průvodce Honza.

Kabinova_lanovka

Hurá do kabinky Na kopec Větruše, kde stojí stejnojmenná restaurace, nás vyváží moderní kabinová lanovka. Dráhu dlouhou 330 metrů ujede přibližně za dvě minuty. „Podle legendy zde nechal někdy kolem roku 826 vybudovat panovník Labohoř k obraně před nepřáteli hrad a pojmenoval ho na počest své ženy Větruš. Hrad později vyhořel a zcela se rozpadl. Jeho základy byly nalezeny teprve v roce 1839 a ještě v témže roce začala výstavba výletní restaurace, která byla dokončena v roce 1847,“ přibližuje mi Honza historii místa, z něhož máme střed Ústí nad Labem jako na dlani. Větruše sloužila veřejnosti do poloviny osmdesátých let minulého století, kdy byla pro špatný technický stav uzavřena. Unikátní stavba pak chátrala až do roku 2001, kdy ji odkoupilo město. Rekonstrukce objektu a okolí trvala do roku 2005, kdy byla opět zpřístupněna veřejnosti. A od října 2010 vede k restauraci i zmiňovaná lanovka.

Vetruse

Exkurze v elektrárně

Z kopce míříme k vodní elektrárně pod hradem Střekov. Protože je Honza energetik a před několika lety sloužil na zdejším dispečinku, domluvil nám krátkou exkurzi.

„Elektrárna je součástí střekovského zdymadla, respektive střekovské přehrady vybudované v letech 1932-35. Samotná elektrárna zahájila provoz v roce 1936. Celkový instalovaný výkon elektrárny činí 19,5 MW, nasazena je zde trojice vertikálních Kaplanových turbín,“ zahrnuje mne kupou informací Jan Ondrůšek, místní rozvodný a dispečer v jedné osobě. „V roce 2008 dodala naše elektrárna do sítě více než 80 milionů kWh. Vyrobenou elektřinou za toto období by mohla celoročně zásobovat přes 14 170 domácností, tedy například města Jablonec nad Nisou či Českou Lípu,“ pokračuje ve výkladu muž, který tu pracuje už 29 let.

Ondrusek

Z vody tahám mrtvoly

Střekovská přehrada vytváří jezero o délce 19,5 km a zadržuje 16 milionů kubíků vody.Kromě získávání elektrické energie také zajišťuje potřebnou hloubu pro lodní dopravu a v neposlední řadě umožňuje bezpečný rybí přechod. Ale nejen ryby plují přes střekovskou elektrárnu. „Vždy poznáme, kdy začala zahrádkářská sezóna, to pak na řece pluje všechno možné, trávou počínaje až po nepotřebný nábytek. Každý týden odvážíme kolem tří kontejnerů odpadků, když se začne zahrádkařit, tak i čtyři,“ kroutí hlavou Ondrůšek. Jen nerad vzpomíná na chvíle, kdy musel z vody tahat mrtvá lidská těla. „Celkem jich bylo už devět a nikdy to nebyl hezký pohled,“ loučí se s námi poněkud depresivně. Ale život není jen příjemný.

Vodni_elektrarna

 Po stopách Oráče

Je jasné, že nyní potřebuji pozitivní změnu. „Hrad Střekov je mimo hlavní sezónu zavřený, tak vyrazíme rovnou za Přemyslem Oráčem do Stadic,“ říká Honza Kříž. Přemyslův pomník stojí údajně v místě, kde ho zastihli poslové kněžny Libuše. „Budoucí kníže podle kronikáře Kosmy pocházel z rodu Lemuzů a na knížecí stolec přišel rovnou z pole od pluhu. Ani prý nestačil doorat brázdu, do mošny sbalil boty z lipového lýčí, lískový prut, kterým poháněl voly, zarazil do země a dal tak základ bájné Přemyslově lísce. Nakonec vyrazil na Libušině bělouši do Prahy,“ líčí Honza.

Pluh

Od pomníku se vydáváme po Stezce Přemysla Oráče k Přemyslovu statku, který dnes už není původní a ani veřejnosti přístupný, a Královskému pramenu. Zde se občerstvujeme čistou vodou, jejíž kvalita je prý srovnatelná s tou kojeneckou. Další zastávkou je obec Přestanov a její okolí, kde v roce 1813 probíhala po Slavkovu druhá největší bitva napoleonských válek na rakouském území. „Bitva trvala pouze dva dny, 29. a 30. srpna, a padlo při ní téměř 25 tisíc vojáků. V Přestanově je také hromadný hrob přibližně dvanácti tisíc padlých vojáků všech armád,“ sděluje mi Honza pohnutou historii místa. Opět na mne jdou depresivní myšlenky, a tak Honza honem vybírá něco příjemnějšího.

Zvýšená rozhledna

Vydáváme se na Erbenovu vyhlídku. Rozhledna stojí na Dobětické výšině nad ústeckou částí Stříbrníky. „Turistický spolek ji nechal vybudovat v roce 1933,“říká Honza, když stoupáme po schodech. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny. První ve dvacetimetrové původní výšce a druhou o sedm metrů vyšší, která byla vybudována v roce 2006 při rekonstrukci a zvýšení rozhledny.
Erbenova_vyhlidka

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!