Po stopách filmu Marečku podejte mi pero

„Hliník se vodstěhoval do Humpolce,“ je bezesporu nejslavnější hláška z nezapomenutelné české komedie Marečku podejte mi pero. Legendární film se natáčel před čtyřiceti lety v areálu podniku Agrozet (Roudnické strojírny) v Roudnici nad Labem.  

Mistr Jiří Kroupa (Jiří Sovák), ale i další „zaměstnanci,“ by se asi podivil, jak se „jeho“  továrna za čtyřicet let změnila, vlastně lépe řečeno zchátrala. Předzvěstí smutné podívané je už nádraží Roudnice nad Labem Hracholusky, které si také ve filmu zahrálo. Poničená fasáda, vytlučená a zazděná okna i dveře, všude nepořádek a nepříjemný zápach pomočených zdí…

Naproti nádraží je zadní vrátnice, kde se dochovala i dřevěná budka, ze které herec Vladimír Hrubý coby vrátný telefonoval s nádražím o příjezdu nové kabiny pro mistra. Dnes už by do areálu, ale vlakem nic nepřivezli, koleje i pražce jsou vytrhané a zbyly jen výstražné kříže na bývalých přejezdech.

Některé objekty už v areálu Roudnických strojíren nenajdete (závodní jídelna…), některé chátrají a čekají na svůj smutný konec, který je u většiny z nich neodvratný. Využití v nové době našlo jen pár budov, které jsou pronajímány různým firmám a společnostem.

Zmizela i slavná točna, na které si Hujer četl noviny a vždy se vydal opačným směrem, než měl naplánováno. Kupodivu točna nestála přímo u slavné vrátnice, ale byla prakticky na druhém konci areálu, filmový střih ale dokáže divy…

Škoda, že neumí také vrátit čas nazpátek, abychom mohli napravit své chyby a nenechali slavný areál proměnit v ruiny a smetiště.

Zatímco továrnu našli tvůrci filmu v Roudnici nad Labem, za školou se vydali do Prahy na Dušní ulici číslo 7.

Na fotky z natáčení filmu i současnosti se podívejte ZDE

Zde najdete více informaci o Roudnických strojírnách: http://www.ross.estranky.cz/

Chcete se na film podívat? Potom klikněte zde: https://www.youtube.com/watch?v=IPfvjxqPIqA

Stručně o filmu: Natáčel se v průběhu roku 1975, do kin šel prvně v roce 1976. Hráli: Jiří Sovák, Jiří Sovák, Jiří Schmitzer, Josef Abrhám, Míla Myslíková, Iva Janžurová, Jaroslava Obermaierová, Marie Motlová, Taťjana Medvecká, Milena Dvorská.

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!