Podél Židovy strouhy do Bechyně

První letošní putování v jihočeském kraji začínám na místě, které je už dlouhá léta vyhledávané nejen turisty a milovníky romantiky, ale také filmaři. Židova strouha, ktará začíná svoji pouť v obci Bzí a končí svým splynutím s řekou Lužnicí nedaleko Bechyně, si zahrála už v řadě známých českých filmů a pohádek.

Img_0048

Pro svůj výšllap si vybírám obec Čenkov u Bechyně odkud po žluté značce mířím k Židově strouze, na kterou se napojuji při křížení žluté značky se silnicí 159. Před sebou mám deset kilometrů romantickým údolím, plném skalních útvarů. Při své cestě musím mnohokráte přebrodit vodní tok, proto vězte, že není dobré se na cestu Židovou strouhou vydávati po vydatných lijácích, cesta by na mnoha místech mohla být neschůdná.

 Img_0041

Proč se tomuto místu říká Židova strouha mi napovídá jeden z bechyňských turistů Petr Nováček, který je na "strouze" pravidelným výletníkem. "Těch legend je několik, místní se ale nejvíce přiklání k tomu, že své jméno údolí získalo po Židech, kteří se v nepřístupných stráních schovávali, když byli vypovězeni z Čech za vlády českého krále Vratislava II," říká mi Petr a ještě prozrazuje, že Židova strouha je dlouhá 20,5 km a odvodňuje území o rozloze 74 km čtverečních. 

Img_0011

Img_9990

Pokud vás zajímá, jaké filmy a pohádky se zde nátáčely, tak tady je alespoň malý výčet z nich: Metráček, Čertova nevěsta, Zlatí úhoři... Cesta se dá dobře zdolat pěšky nebo na koloběžce, kterou já jsem ale tentokráte ponechal doma, takže jsem si vše poctivě odšlapal po svých. 

Img_9969Img_9976

Na konci Židovy strouhy nescházejte ze žluté značky a pokračujte podél Lužnice až do Bechyně.

Img_9962

Img_9953

Vyjdete v místní části Zářečí, přejdete most přes Lužnici a podél zámku vystoupáte do centra městečka. Na závěr se pak můžete pokochat pohledem na unikátní "Duhový most,"který slouží jak železniční, tak i silniční dopravě.

Img_9913

A právě po něm se několikrát do roka můžete svézt historicky první elektrickou lokomotivou na území Čech Elinkou. Bechyňská dráha spojuje Bechyni s Táborem, odkud je rychlíkové spjení ve směru na Prahu a České Budějovice, osobním vlakem se pak dostanete i do Pelhřimova a Písku.

Délka trasy: 12,5 km

Doba návštěvy: květen 2015

Občerstvení: V Bechyni je několik restaurací s kvalitními a chutnými pokrmy a rybími specialitami.  

Img_9907

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!