Přemyslovice: Zámek, větřák a sakrální památky

Projíždíme-li kteroukoliv vesnicí v naší zemi, o které se nepíše v žádných turistických průvodcích, měli bychom zbystřit. Každá taková víska může ukrývat (a většinou takové ukrývá) hezké zákoutí, místo či stavbu, která by stála za zmínku.

Vyhled-z-horniho-konce-do-udoli

Tentokrát jsem se vydal do Přemyslovic, obce se zhruba 1 500 obyvateli, která se rozkládá v jižní části Zábřežské vrchoviny na střední Moravě. Ačkoliv se první písemná zmínka datuje do roku 1309, zdejší kostel bys postaven již v polovině 13. století, čímž se Přemyslovice řadí mezi nejstarší obce na Moravě.

Kostel-vsech-svatych     Socha-panny-marie-ve-vyklenku-u-kostela

Svou poznávací vycházku začínám na parkovišti u prodejny s potravinami v horní části obce. Odtud jsou v docházkové vzdálenosti nejzajímavější místa obce. Pozor, žádné turistické ukazatele v Přemyslovicích nenajdete, proto je lepší přijet na tento výlet dobře připraven. Naštěstí to v době chytrých telefonů a mobilního internetu není problém. Jako první mířím ke zdejšímu novogotickému zámku, který nechal brněnský továrník Edmund Bochner po roce 1878 přestavět na ne zcela povedenou imitaci středověkého hradu. Po roce 1951 zde byla zřízena drůbežnická škola, fungovalo školicí středisko, byly pořádány dětské tábory. Časem však veškeré aktivity ustaly, po sametové revoluci připadla stavba původním majitelům, kteří jej prodali. Celý areál je dnes nepřístupný, většina budov zchátralá a na spadnutí, lesy jsou zdevastované a zámecké rybníky zanesené, bez ryb a bez jakékoliv údržby. Poté, co se vrátíme od zámku na hlavní silnici, doporučuji přejít na druhou stranu a polní cestou vyjít na mírný kopec, ze kterého se otevírá krásný pohled na celé údolí Přemyslovského potoka.

Zamek-premyslovice

Chvíli se rozhlížím, a pak už se vydávám na druhý konec vesnice, kterému tu místní říkají „Za humny“. Majestátně se tu tyčí větrný mlýn holandského typu z roku 1884. Mlelo se tu i přes zákaz až do roku 1945, později se stal součástí zdejšího zemědělského družstva a v roce 1965 byl prohlášen kulturní památkou. Stejně jako zámek, i tato stavba byla po sametové revoluci vrácena původním majitelům, kteří zde hospodaří a větřák udržují ve velmi dobrém stavu. Do budoucna plánují celé místo otevřít veřejnosti a vybudovat zde muzeum.

Vetrny-mlyn

Kromě těchto míst zde najdeme celou řadu církevních staveb, od kostela Všech svatých ze 13. století, až po kapličky a drobné stavby typu božích muk a křížů.

Přemyslovice rozhodně stojí za návštěvu, proto neváhejte a naplánujte si sem kratší výlet, ideálně jako mezizastávku za některým významnějším turistickým cílem v okolí – např. zámek v Čechách pod Kosířemi.

Kriz-u-vetraku

Autor: Filip Vočka - vocka@mkolomouc.cz

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!