Putování po staré poutní cestě z Tuchoměřic na Okoř

Poblíž dálnice D7,nedaleko sjezdu u Středokluk v okrese Praha-západ,leží vesnička Tuchoměřice.

V místním zámku měl v letech 1621-1773 rezidenci řád jezuitů sv. Klimenta a jejich převor P.Rudolf Budhovský nechal v letech 1711-1712 vybudovat na poutní cestě k Okoři řadu drobných sakrálních památek.Dnes tudy vede červená turistická trasa,kde kromě krásné přírody můžeme pozorovat 300 let staré pozůstatky sakrálních staveb ,které se na poslední chvíli daří zachránit.

Hrad-okor

Po cestě narazíme nejprve na křižovatku polních cest s obnoveným podstavcem sochy Panny Marie Immaculaty, tedy neposkvrněné,s malou soškou ve výklenku.

Podstavec-sochy-panny-marie-immaculaty

O něco dále sestoupíme k umělé jeskyni sv.Františka Xaverského, na mořském břehu umírajícího,jehož sochu zde již nenalezneme,ale jeskyně sama je velice zajímavá,zvláště při uvědomění si faktu, že opravdu kráčíme po břehu starověkého moře, poblíž Pazderny, přírodní památky se spoustou zkamenělin.

Umela-jeskyne-sv-frantiska-xaverskeho-na-brehu-umirajicho

Malé návrší, nad námi při cestě, ukrývá 3,5 metru vysoký podstavec sochy svatého Salvátora, rekonstruovaný v roce 2013. Z vršku lze dohlédnou až k hradu Okoř.

Podstavec-sochy-sv-salvatora

My však pokračujeme k blízké osmiboké kapli Nalezení Svatého Kříže z let 1711-1714 v Malých Číčovicích a poté podél Zákolanského potoka k hradu Okoř.

Kaple-nalezeni-sv-krize-v-malych-cicovicich

Naše putování ukončíme tůrou přes Malé Číčovice k výše zmíněnému sjezdu dálnice kolem Číčovického kamýku s archeologickým nalezištěm mořských zkamenělin

Cicovicky-kamyk

a kostelíka Svatého Vavřince v blízkých Černovičkách, který je jediným pozůstatkem středověké vesnice,která tu stávala. Na přilehlém hřbitově sní svůj věčný sen diskař František Janda-Suk,znovuobjevitel diskařské otočky a 1. český medailista z olympijských her,když v Paříži v roce 1900 získal stříbrnou medaili!

Kostel-sv-vavrince-v-cernovickach

Z Černoviček bude naše cesta pokračovat po zelené značce k 1,3 kilometru vzdálené železniční zastávce Tuchoměřice, odkud nás železniční spoj zaveze zpět domů.

Tak šťastnou cestu!

Autor: Miroslav Pavlíček

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!