Putování pražskou divočinou

Je časně ráno, když můj vlak zastavuje na pražském hlavním nádraží. Uvnitř haly už ale panuje čilý ruch. Proplétám se mezi lidmi a na informačních cedulích zjišťuji, jak se nejlépe dostat do Prahy Sedlce, kde dnes začíná mé putování. Praha totiž není jen turistický skanzen, ale i ráj divoké přírody.

Sedlec

Mám hlad, ale dopřát si na hlavním nádraží snídani by moji peněženku přivedlo na mizinu. Je zde sice řada nóbl obchodů, ale klasické pekařství chybí. Koláč a housku si proto kupuji až na Masarykově nádraží, odkud mě následně osobní vlak doveze do zastávky Praha Sedlec. 
Vystupuji, procházím mezi novými domy a pak už stoupám za-sněženým starým ovocným sadem směrem ke Geologickému ústavu Akademie věd České republiky, kde na mne čeká jeho ředitel a známý poutník krajinou Václav Cílek.

Cilek

Dva typy poutnictví

„Jsou dva typy poutnictví. V prvním jde o poznávání kraji-ny, kde nejsme doma. Vydáváme se sem, abychom poznali jiné způsoby života, podívali se na místa, která nás něčím přitahují. Druhým typem poutnictví je vnitřní cesta. Chodí-me po okolí své obce, poznáváme každý kámen, každý strom. A tím vlastně poznáváme i sami sebe,” přibližuje Cílek.
Poutníkem se tak může stát každý z nás, stačí se vypravit do svého okolí a vnímat věci kolem sebe. „Krásně putovat lze i v samotné Praze. Jsou tu místa, jako je Divoká Šárka, nebo obora Hvězda, kde jsou nádherné přírodní scenérie a kraji-na, která potěší oko i duši,“ dodává Cílek. Zároveň ale poutníky varuje před návštěvou turisty hojně vyhledávaných míst. „Historická Praha nebo například i Český Krumlov ztrácí hlavně v létě zcela své genius loci. Jsou to duchovně mrtvá místa,“ míní poutník Cílek.

Romantika Divoké Šárky

Dbaje jeho slov mířím z geologického ústavu do Šáreckého údolí a Divoké Šárky, první pražské lokality, která se v roce 1964 stala chráněným přírodním územím. „Toto romantické skalnaté údolí se nachází při okraji Prahy a je poměrně známé, přesto překvapí každého nového návštěvníka nečekanou přírodní scenérií,“ píše se v pražském turistickém průvodci.
A autor opravdu nelhal, pohled na zasněžené údolí i skalnaté výběžky je úchvatný. Na chvíli si dokonce přeji být Pražanem. 
Potkávám Lídu Málkovou, která tráví v Šáreckém údolí prakticky každé volné odpoledne. V zimě na běžkách, v létě jen tak pěšmo, či se štětci a plátnem. Na látku maluje krásu zdejší krajiny. „Ne, ne, nikde svá dílka neprodávám. Slouží jako dárky rodině a známým k různým výročím,“ usmívá se milovnice pražské divoké přírody.

Převozník: Tahám z vody bruslaře

Večer se blíží, vracím se do civilizace. V závěru cesty můj pohled zaujme věc, kterou bych v Praze opravdu nečekal. V Podbabě na břehu Vltavy stojí malá dřevěná bouda, u ní člun a na molu převozník. „Mělo to být turistické lákadlo, ale vyu-žívají nás hlavně místní, zkrátíme jim cestu až o několik de-sítek minut,“ zahlcuje mne informacemi Jakub Fiala, který pře-váží už třetím rokem. „Zdědil jsem lásku k řece a přívoznictví po tátovi, který je na Vltavě už dlouhá desetiletí a i dnes jezdí kousek pod námi,“ ukazuje Jakub po proudu Vltavy.
Jedna cesta jeho motorovému člunu trvá kolem dvou minut. Podle jízdního řádu se na vodu vydává přibližně šestkrát do ho-diny. Ve skutečnosti ale jezdí mnohem častěji. „Přece ty lidi v tomhle počasí nenechám čekat,“ vysvětluje.

Prevoznik

Na přívozu se střídá s jedním parťákem. Pracovní dobu mají od 5.30 do 19 hodin. Jezdí za každého počasí, takže někdy mají o zábavu postaráno. „V létě taháme z vody turisty na kolečko-vých bruslích, kteří nám přepadnou přes palubu, v zimě bo-jujeme s ledovými krami. Nedávno právě kolega na jednu najel a dostat se mu z ní zpět do vody podařilo až téměř po kilometru. Cestující tak měli nečekaný adrenalinový záži-tek,“ loučí se Fiala.


Den se pomalu končí a já se chystám na kutě v železničním vagónu s vědomím, že Praha není jen předražený skanzen pro turisty a hlukem a smogem trpící velká sídliště, ale také místem s divokou a krásnou krajinou, kde žijí zajímaví lidé.

Podbaba

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!