Po stopách starých pohlednic - Nový Bydžov 1967/2015

 Pohlednice Nového Bydžova, po jejichž stopách jsem se vydal na konci září roku 2015, byla z tohoto města odeslána někdy v roce 1967. Fotografie na ni zaznamenané jsou ještě starší. Pořízeny byly před padesáti lety.

Img_1742

Na pohledu jsou celkem čtyři snímky. První zachycuje radnici, druhý hotel Lev, třetí nový pavilon místní nemocnice a na posledním je budova novobydžovské mlékárny.

Potěšující skutečností je, že všechny zachycené objekty stojí na svých místech i dnes a jsou funkční.

Radnice je i dnes radnicí a je jasnou dominantou celého náměstí. Z fasády sousedního domu zmizela jen pěticípá hvězda, jinak je vše prakticky stejné k nerozeznání.

Img_1743Img_1712

Budova bývalého hotelu je dnes multifunkčním komplexem, v patře jsou kanceláře v přízemí cafe bar Lev. Od mladého číšníka se dovídám, že bar funguje přibližně dva a půl roku. Před ním objekt využívali vietnamští obchodníci.

Img_1744Img_1706

Zdejší nemocnice dnes spadá pod Nemocnici Jičín, je zde interní pavilon a léčebna dlouhodobě nemocných. Stromy, které byly před padesáti lety vysazeny, jsou dnes mohutnými velikány a vyfotit přes ně nemocnici, tak aby byla rozpoznatelná, je téměř nemožné. No, posuďte sami…   

Img_1745Img_1674

Novobydžovská mlékárna se po několikaletých potížích znovu probudila k životu koncem minulého desetiletí a specializuje se na výrobu sušených mléčných doplňků pro sportovce.

Img_1746 Img_1731  

Závěrem i něco malého o adresátovi a odesílateli pohledu. Adresátem byla moje maminka, která však v roce 1967 byla ještě svobodnou slečnou, toho času bydlící v Olomouci u svých rodičů. Odesílatelem jistý Bohumil Němec s dcerou. V pohlednici je psáno, že za vše děkuje a na oplátku nabízí v případě jakékoliv potřeby svoji pomoc.

Maminka si na odesílatele nedokázala vzpomenout. Bohumil Němec zemřel v roce 1976 ve svých 59 letech…

Máte doma starou pohlednici a chtěli byste, abychom se vydali po jejich stopách? Stačí, když nám její fotokopii zašlete na email: redakce(zavináč)ceskypoutnik.cz a připíšete, zda se máme vydat jen po stopách fotografií, nebo zda chcete pátrat i po „stopě“ odesílatele a adresáta.

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!