Výstup na Lovoš

Hora Lovoš je se svými 570 metry nadmořské výšky dominantou Lovosicka a nabízí impozantní výhledy na kopce Českého středohoří. Výchozím místem pro výstup na tento vrchol je železniční zastávka Lovosice město, na které zastavují osobní vlaky na trati z Prahy do Ústí nad Labem. Přimo u nádraží se napojuji na zelenou turistickou značku, která mě dovede až na samou "špičku" Lovoše.

Img_0098

V první části procházím mezi výstavbou rodinných domů a chalup, kde není příliš snínu pro schování se před pražícím sluncem. Potím se, ale zrychluji tempo, abych byl co možná nejdříve v zalesněné části cesty. Té dociluji přibližně po dvaceti minutách chůze. Konečně jsem chráněn před slunečními paprsky, ale že by mé tričko bylo nyní sušší, tak to vážně říci nemůžu. Výstup je vcelku ostrý, a tak se mé tělo potí téměř stejně, jako v první části cesty. 

 Img_0107

Img_0114

 Několikrát proto využívám přistavených laviček, abych z batohu vyndal lahev s vodou a doplnil vypocené tekutiny. Na vrcholu kopce stojím po hodině a deseti minutách od svého výchozího bodu. Protože je víkend, turistická chata na vrcholu je otevřená. V nabídce je točená malinovka, pivo a nějaké pochutiny. Z důvodu chybějící vody se nevaří, zakousnout se dá jen do utopenců či nakládaného hermelínu. 

Img_0116

Img_0126

 Výhled z Lovoše je opravdu úžasný, zvláště pokud máte štěstí na dobrou viditelnost. Klidu si na Lovoši ale neužijete. Jednak je zde stále plno turistů, ale především sem doléhá hluk z Lovosic a dálnice na Prahu. A to ještě není v provozu pokračování část dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem, která se nachází pod druhou stranou Lovoše a díky závalu při povodních zatím nebyla stále uvedena do provozu. Pak bude Lovoš jedním z nejhlučnějších míst v zemi. Bohužel.

Img_0147

Img_0156

Img_0142

 Zastavuji se ještě u kříže, který nechala před více jak sto lety postavit matka tří dětí, jako poděkování za jejich záchranu při velké bouři, a pak se stejnou cestou vydávám zpět do Lovosic. Tentokrát až na hlavní nádraží, kde zastavují rychlíky na Prahu.

 Img_0169

Img_0166

 Výstup na Lovoš je pro dospěláky příjemným půldenním výletem. Rodina s dětmi by si na něj měla vyčlenit raději ale celý den. Pokud by vám vyzbyla trocha času, vydejte se i na procházku městem. Jde sice o průmyslovou oblast, ale i zde najdete několik zajímavých a hezkých míst.

  • Na náměstí původní renesanční zámek z počátku 17. stol., později barokně přestavěný.
  • Barokní kostel sv. Václava z let 1733-1748, u něj řadu soch světců z 18.-19. stol.
  • Secesní evangelický kostel z r. 1907.
  • U hřbitova barokní kapli z r. 1769 na paměť lovosické bitvy s Prusy v roce 1756.

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!